Korekta wrastających paznokci

Wrastające paznokcie u stóp to często występujące schorzenie, które jest wyjątkowo bolesne i może utrudniać normalne funkcjonowanie. Najczęstszymi przyczynami tej dolegliwości są urazy mechaniczne stopy, noszenie zbyt ciasnego obuwia, nieprawidłowe obcinanie paznokci lub zaburzenia mikrokrążenia w przebiegu różnych chorób naczyniowych. Wrastaniu paznokci sprzyja też nieprawidłowa motoryka chodu oraz wady postawy typu stopa koślawa, płaskostopie czy deformacje palców. W przypadku, gdy winowajcą są zmiany kostne, podolog zaleci stosowanie odciążenia. W lżejszych przypadkach pomocna będzie tamponada w trudniejszych zaś podolog skoryguje tor wzrostu paznokcia za pomocą klamry ortonyksyjnej.

TAMPONADA


Tamponada to nic innego jak umieszczony w wale paznokciowym miękki opatrunek, który przed nałożeniem jest nasączany przez podologa odpowiednim preparatem. Opatrunek ten oddziela płytkę paznokcia od łożyska oraz poszerza przestrzeń między płytką a wałem paznokciowym. W ten sposób kierujemy paznokieć na właściwy tor wzrostu oraz leczymy stany zapalne i ropne wysięki okolic paznokcia

KLAMRY ORTONYKSYJNE


W ofercie naszego gabinetu podologicznego mamy 4 rodzaje klamer ortonyksyjnych, które podolog dobiera odpowiednio do potrzeb klienta:

 • klamra plastikowa B/S spange
  klamra b/s spange
  Znajduje zastosowanie przy cienkich i łamliwych paznokciach. Zakłada się ją poprzez przyklejenie do płytki paznokciowej, co jest zabiegiem bezbolesnym

 • klamra metalowa ONY CLIP
  klamra ony clip
  Wytwarzana jest z elastycznego metalu powlekanego tworzywem sztucznym. Jest przyklejana na płytkę paznokciową. Klamra metalowa różni się plastikowej możliwością większej siły naciągu.

 • klamra drutowa jednostronna COMBIped
  klamra combiped
  Wykonana jest z nierdzewnej stali chirurgicznej. Jest stosowana w przypadku jednostronnego wrastania paznokcia. Umiejscowienie klamry polega na założeniu haczyka pod płytkę paznokciową i przyklejeniu drugiej końcówki w odpowiednim miejscu.

 • klamra drutowa ORA
  klamra ORA
  Klamra drutowa ORA jest wykonywana indywidualnie, uwzględniając potrzeby pacjenta. Po jej założeniu odpowiednio aktywizowany drut stopniowo podnosi brzeg paznokcia. Klamra działa na zasadzie dźwigni, z tym, że siły dźwigni działają tylko na krawędzie paznokcia. Całkowity czas leczenia przy użyciu klamry wynosi od 3 do 6 miesięcy. Zaletą tej metody jest jej skuteczność oceniana na 95%, wymaga jednak wizyt kontrolnych w gabinecie podologicznym i ścisłej współpracy chorego z podologiem. Przeciwwskazaniem do zastosowania klamry ORA są mało elastyczne i kruche paznokcie oraz zaburzenia ich wzrostu.