Odciski, modzele, nagniotki

W ramach specjalistycznej pielęgnacji stóp usuwane są zmiany związane z nadmiernym rogowaceniem naskórka (hiperkeratozą)
Skóra na stopach różni się od skóry w innych partiach ciała głównie grubością, która sięga do 4mm. Naskórek jest również grubszy, cieńsza jest za to tkanka podskórna.
Brak gruczołów łojowych oraz gruba warstwa rogowa sprzyja pojawianiu się takich dolegliwości jak np. odciski, modzele czy nagniotki.
Zgrubienia skóry potrafią być bardzo dokuczliwe i bolesne, mogą naciekać w głąb skóry drażniąc nerwy lub okostną, przez co chodzenie staje się utrudnione.
Na powstawanie hiperkeratoz ma wpływ bardzo dużo czynników, między innymi - suchość skóry. Jest to związane z upośledzonym działaniem układu tętniczego i żylnego (niedokrwienie). Również deformacje kostne, takie jak płaskostopie czy halluxy ( tzw. paluch koślawy), zaburzenia hormonalne (głównie niedoczynność tarczycy), reumatyzm, cukrzyca, niedobory witaminy A , nadwaga a także źle dobrane obuwie mogą być winowajcą nadmiernego rogowacenia.

W gabinecie podologicznym z powodzeniem niwelujemy takie dolegliwości związane z hiperkeratozą jak:

  • odciski
  • modzele
  • nagniotki

ODCISKI


Odciski posiadają rdzeń (korzeń) w kształcie stożka który stopniowo wrasta coraz głębiej w skórę na stopach.Najczęściej są bardzo bolesne i utrudniają chodzenie.
Występują na podeszwie stopy, na palcach, między palcami, w wale paznokciowym lub pod płytką paznokcia. Odciski trzeba usuwać jak najwcześniej, gdyż jest wtedy
szansa na trwałe pozbycie się problemu już przy pierwszej wizycie u podologa. Pamiętajmy,że im odcisk starszy, tym trudniej się go pozbyć. Po usunięciu odcisku bardzo ważne jest, by stosować się do zaleceń podologa. Po zabiegu usunięcia odcisku, podolog najczęściej zaleci stosowanie odciążeń lub ortez ochronnych na miejsce po odcisku
(zwłaszcza, przy trwałych zmianach w układzie kostnym stopy.)

Przed zabiegiem:
Odciski przed zabiegiem Odciski przed
Po zabiegu:
Po usunięciu odcisków
Odciski po
Przed zabiegiem:
Odcisk na palcu z owrzodzeniem wewnętrznym Odcisk przed
Po zabiegu:
Usunięty odcisk
Odcisk po

MODZELE


Modzele to duże,owalne i płaskie zrogowacenia skóry o żółtym zabarwieniu, które umiejscawiają się najczęściej na podeszwie stopy, pod główkami kości śródstopia oraz
w miejscach najbardziej obciążonych. Modzele należy usuwać z powodów estetycznych oraz by nie dopuścić do pogłębienia zmian, które mogą skutkować pojawieniem się bólu.
Z modzela bowiem możemy sobie wyhodować odcisk, może też pojawić się bolesne owrzodzenie lub krwiak. Na modzele są podatne są głównie kobiety, które często chodzą
w szpilkach oraz osoby otyłe. Modzele usuwa się podczas jednego zabiegu, jednak trwałe usuniecie zmiany nie jest możliwe w momencie kiedy mamy np. płaskostopie poprzeczne lub borykamy się z halluxami. Zmniejszenie modzela uzyskamy po zastosowaniu indywidualnej wkładki ortopedycznej lub innego odciążenia. Aby zmiana nie dokuczała za bardzo, należy regularnie odwiedzać podologa.

Przed zabiegiem:
Modzele przed zabiegiem Modzele przed
Po zabiegu:
Po usunięciu modzeli Modzele po
Przed zabiegiem:
Modzel przed zabiegiem Modzele przed
Po zabiegu:
Po usunięciu modzela Modzele po